Аналіз просторових структур, що виникають за евтектичної кристалізації та коміркового розпаду пересичених твердих розчинів
М. О. Іванов, А. Ю. Наумук
Інститут металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України, бульв. Академіка Вернадського, 36, 03680, МСП, Київ-142, Україна
Отримано: 18.11.2014. Завантажити: PDF
Проаналізовано умови виникнення різноманітних структур для стаціонарних процесів евтектичної кристалізації та коміркового розпаду пересичених твердих розчинів. Виконаний розгляд ґрунтується на запропонованому раніше підході, основою якого є порівняння швидкостей зміни вільної енергії, знайдених двома методами, а також певний варіяційний принцип вибору між різними шляхами реалізації таких процесів. При цьому виявляється, що найбільш вигідною при заданих зовнішніх умовах є така структура, для якої досягається мінімальне значення добутку сумарної величини поверхневої енергії між утворюваними фазами на структурний фактор процесу, що виникає в межах такого підходу, причому вигляд останнього істотно залежить від механізму реалізації розділової дифузії (об’ємної або поверхневої). На основі таких уявлень тут виконано порівняння лямельної і стрижневої структур, що виникають як при евтектичній кристалізації, так і при комірковому розпаді. Для стрижневої структури розглянуто різні варіянти розміщення стрижнів у двовимірній ґратниці, а саме, у вигляді правильних трикутніх або прямокутніх комірок, а також деякі, відмінні від кругового, огранювання стрижня, наприклад, у вигляді правильного шестикутника.
Ключові слова: стаціонарні нерівноважні процеси, евтектична кристалізація, комірковий розпад пересичених твердих розчинів, лямельна структура, стрижнева структура, дифузія, швидкість зміни вільної енергії.
URL: http://mfint.imp.kiev.ua/ua/abstract/v36/i12/1571.html
PACS: 64.60.A-, 64.60.My, 64.70.dg, 65.40.gd, 65.40.gp, 66.30.Fq, 81.30.-t