Вплив вмісту міді на фазовий склад і магнетні властивості високодисперсних порошків високоентропійних стопів AlCoCrCuxFeNi ($x$ = 0, 1, 2), одержаних методою ультразвукового оброблення у кульовому млині
А. О. Перекос, Б. М. Мордюк, В. З. Войнаш, Н. В. Данько, Т. Г. Кабанцев
Інститут металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України, бульв. Академіка Вернадського, 36, 03142 Київ, Україна
Отримано: 01.07.2022. Завантажити: PDF
Ультразвуковим обробленням в кульовому млині (УЗКМ) крупнозернистих порошкових сумішей алюмінію, заліза, кобальту, міді, ніклю та хрому одержано високодисперсні порошки (ВДП) багатокомпонентних стопів системи AlCoCrCuFeNi та досліджено вплив міді на їх фазовий склад та магнетні властивості. Методами рентґеноструктурної аналізи та магнетометрії показано, що всі ВДП, одержані УЗКМ, знаходяться в високоентропійному стані та містять в собі два твердих розчини — ОЦК і ГЦК. При цьому кількість ОЦК-фази і величина питомої намагнетованости насичення в ВДП зменшуються зі збільшенням вмісту міді в вихідних КЗПС. Показано також, що феромагнетизм одержаних ВДП обумовлений головним чином присутністю в порошках ОЦК-фази. Коерцитивна сила і залишкова індукція оброблених ультразвуком порошків значно вища, ніж у вихідних порошках, що обумовлено високою дисперсністю і мікронапруженнями в оброблених порошках. Розходження між розрахованими і експериментальними значеннями коерцитивної сили оброблених порошків обумовлені їх суперпарамагнетизмом.
Ключові слова: високоентропійні стопи, високодисперсні порошки, ультразвукове оброблення, рентґеноструктурна аналіза, магнетні вимірювання, суперпарамагнетизм.
URL: https://mfint.imp.kiev.ua/ua/abstract/v44/i09/1213.html
PACS: 43.35.+d, 61.05.cp, 61.43.Gt, 64.70.kd, 75.50.Cc, 81.07.Wx