Механічна стійкість і крихкість металів і стопів. Ч. 3. Фізико-механічна концепція міцности та руйнування металів і стопів
Ю. Я. Мєшков, Г. П. Зіміна
Інститут металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України, бульв. Академіка Вернадського, 36, 03142 Київ, Україна
Отримано: 27.03.2024; остаточний варіант - 06.05.2024. Завантажити: PDF
В роботі запропоновано основи нового підходу до розгляду природи міцности та руйнування металевих матеріялів в умовах напружено-деформованого стану (НДС) загального виду, що виникає у локальних зонах неоднорідних силових полів під дією концентраторів напружень (КН). Розглянуто основи фізико-механічної концепції конструкційної міцности (σNF) металів і стопів на основі порівняння запропонованого параметра резерву міцности (РМ) в паралельних вимірах — ΔS для однорідних силових полів (ОСП) і ΔσN для неоднорідних (НСП) з НДС в зоні КН. Вичерпання кожного з видів РМ означає перехід до крихкого руйнування, що для РМ у НСП проявляється в катастрофічному падінні конструкційної міцности: σNF < σ0.2. Причиною вичерпання резервів міцности ΔS і ΔσN можуть бути як фізичні чинники (структура стопу, температурні умови), так і суто механічні чинники (вид НДС, КН), що спричиняють окрихчення металів. Запропоновано спеціяльну механічну характеристику металів — зламостійкість br (базову для однорідного НДС) і brN (конструкційну для неоднорідного НДС), співвідношення між якими реґулює закономірності впливу міцности σ0.2 (умовна межа плинности) та резерву міцности ΔS на такі прояви крихкости металів, як холодноламкість із пониженням температури або «механоламкість» під дією КН за кімнатної температури TК. Наведено приклади застосування параметрів ΔS, ΔσN і br, brN для аналізи експериментальних даних різних авторів опублікованих наукових джерел. Зроблено висновок про ефективність використання параметрів конструкційної міцности в дослідженнях природи крихкости й окрихчення металевих стопів, спричинених надмірним зміцненням їх, пониженням температури чи то дією КН (тріщин тощо).
Ключові слова: криця, міцність, резерв міцности, зламостійкість, крихке руйнування, холодостійкість, конструкційна міцність, механостійкість, однорідні та неоднорідні силові поля.
URL: https://mfint.imp.kiev.ua/ua/abstract/v46/i10/1031.html
PACS: 46.50.+a, 62.20.fk, 62.20.fq, 62.20.M-, 62.20.mj, 62.20.mm, 62.20.mt