Дослідження методами сканівної тунельної мікроскопії/спектроскопії і дифракції повільних електронів поверхонь сколів шаруватих кристалів GaTe
П. В. Галій1, Т. М. Ненчук1, А. Ціжевський2, П. Мазур2, С. Зубер2, І. Р. Яровець2
1Львівський національний університет імені Івана Франка, вул. Університетська, 1, 79000 Львів, Україна
2Університет Вроцлава, Інститут експериментальної фізики, пл. Макса Борна, 9, 50-204 Вроцлав, Польща
Отримано: 17.03.2015. Завантажити: PDF
За допомогою комплексу метод сканівної тунельної мікроскопії та спектроскопії (СТМ/СТС) і дифракції повільних електронів (ДПЕ) досліджено структуру поверхонь сколювання кристалів GaTe. Встановлено існування двох різних структур на поверхні сколювання кристалу: гексагональної в макромасштабі і моноклінної, яка є випадковим чином розподіленою на поверхні в наномасштабі. Параметри гексагональної ґратниці a = b \cong 4,08 Å, c \cong 16 Å, яких одержано за допомогою СТМ, добре узгоджуються з даними для об’єму кристалу, а також із параметрами a, b для поверхні кристалу, одержаними з використанням ДПЕ. Параметри моноклінної ґратниці a \cong 24 Å, b \cong 4 Å, c \cong 10 Å є такими ж, як і для однієї з відомих моноклінних структурних модифікацій. Відповідно до результатів, одержаних за допомогою ДПЕ і СТС, встановлено, що поверхня GaTe не є пласкою і характеризується наявністю добре розвиненої східчастої структури, яка утворюється внаслідок сколювання кристалу. Зроблено висновок про те, що можливість локальної в наномасштабі реконструкції базової гексагональної структури в моноклінну пов’язана з кількістю поверхневих дефектів, таких, як довільно розміщені сходинки з висотою, що дорівнює товщині одного пакета Te—Ga—Ga—Te.
Ключові слова: телурид галію, шаруватий кристал, сканівна тунельна мікроскопія, сканівна тунельна спектроскопія, дифракція повільних електронів.
URL: http://mfint.imp.kiev.ua/ua/abstract/v37/i06/0789.html
PACS: 07.79.Cz, 61.05.jh, 68.35.bg, 68.37.Ef, 68.47.Fg, 71.20.Nr, 73.20.At