Динаміка поведінки крапельної фази в плазмових потоках, що формуються в розрядних проміжках вакуумно-дугових розрядів з робочим газом аргоном
М. Є. Свавільний
Інститут металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України, бульв. Академіка Вернадського, 36, 03680, МСП, Київ-142, Україна
Отримано: 24.03.2015. Завантажити: PDF
В роботі розглянуто динаміку поведінки мікрокраплинної фази матеріялу катоди при функціонуванні вакуумної дуги в присутності пасивного робочого газу арґону. За допомогою методики багатосіткового електростатичного аналізатора показано, що в плазмових потоках, які поширюються від катоди, є в наявності і позитивно, і неґативно заряджені мікрочастинки. Позитивний заряд на мікрочастинках зумовлений їх термоемісією. Інтенсивність випаровування крапель, що летять вільно і які набувають позитивного заряду, визначається в основному густиною й енергією йонного потоку на них, а також залежить від значення електронної температури плазми в розрядному проміжку. Для розрахунку швидкостей випаровування крапель необхідно знати як точний вигляд функцій розподілу за енергією для одно- і багатозарядних йонів у плазмовому потоці вздовж всієї траєкторії руху краплі, так і початкові значення температур і траєкторії мікрочастинок, що покидають катоду. На швидкість випаровування мікрокраплі при дуже інтенсивних енергетичних потоках на неї великий вплив може чинити парогазова мішень, що виникає навколо краплі під час її випаровування.
Ключові слова: вакуумно-дугове нанесення, заряд крапель, титанові плівки, мікрокраплинна фаза, функція розподілу йонів, електростатичний аналізатор.
URL: http://mfint.imp.kiev.ua/ua/abstract/v38/i02/0247.html
PACS: 52.20.-j, 52.70.Nc, 52.77.Dq, 52.80.Yr, 68.55.Nq, 81.15.Gh