Вплив кристалічної структури на деякі фізичні властивості масивних і плівкових зразків сплаву Ni$_{50}$Mn$_{35}$In$_{15}$
Ю. В. Кудрявцев$^{1}$, А. О. Перекос$^{1}$, A. К. Мельник$^{2}$, Ю. Б. Скирта$^{3}$
$^{1}$Інститут металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України, бульв. Академіка Вернадського, 36, 03142 Київ, Україна
$^{2}$Інститут сорбції та проблем ендоекології НАН України, вул. Генерала Наумова, 13, 03164 Київ, Україна
$^{3}$Інститут магнетизму НАН та МОН України, бульв. Академіка Вернадського, 36б, 03142 Київ, Україна
Отримано: 02.09.2019. Завантажити: PDF
Експериментально досліджено вплив кристалічної структури на магнітні, транспортні та оптичні властивості плівкових і частково масивних зразків сплаву Ni–Mn–In. Атомний безлад в плівках сплаву Ni–Mn–In практично не впливає на їх намагніченість при кімнатній температурі, але суттєво впливає на їх температурну залежність, а також змінює характер температурної залежності електроопору з металевої на напівпровідникову. Температурні залежності електроопору впорядкованих по типу $L$2$_1$ кристалічного плівкового та масивного зразків сплавів Ni–Mn–In якісно подібні, відрізняючись лише точкою зміни температурного коефіцієнта електроопору на лінійний в температурі Кюрі. Значні зміни оптичних властивостей як масивного, так і плівкового зразків сплавів Ni–Mn–In, викликаних як переходом від двофазної до однофазної структури (масивний сплав), так і переходом «безлад–лад» при кристалізації аморфних плівок і формуванні впорядкованої по типу $L$2$_1$-структури свідчать про суттєві зміни в електронній структурі сплавів. Запропоновано аналіз таких змін в термінах зонної структури сплаву.
Ключові слова: сплав Гейслера, тонкі магнітні плівки, структурні перетворення, транспортні властивості, магнітні властивості, оптичні властивості.
URL: http://mfint.imp.kiev.ua/ua/abstract/v41/i12/1549.html
PACS: 61.43.Dq, 68.55.Nq, 73.50.-h, 75.70.Ak, 78.20.-e