Особливості багатокомпонентної дифузії леґувальних елементів у метастабільних титанових $\beta$-стопах під час неперервного швидкого нагрівання
В. І. Бондарчук, П. Є. Марковський
Інститут металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України, бульв. Академіка Вернадського, 36, 03142 Київ, Україна
Отримано: 20.09.2019; остаточний варіант - 04.05.2020. Завантажити: PDF
Особливості конкурентної дифузії окремих леґувальних елементів у високотемпературній $\beta$-фазі у титанових стопах метастабільного $\beta$-класу у нерівноважних умовах неперервного швидкісного награвання досліджено з використанням декількох промислових стопів. Встановлено, що швидкість дифузійного перерозподілу леґувальних елементів у $\beta$-фазі залежить не стільки від їхньої загальної концентрації (яка може бути виражена інтегральним вмістом $\beta$-стабілізованих елементів через молібденовий еквівалент $C^{\textrm{Mo}}_0$), скільки від швидкості дифузії окремих леґувальних елементів. Найшвидше при нагріванні до температур однофазної $\beta$-області вирівнюється розподіл у $\beta$-фазі Феруму, концентрація Хрому вирівнюється трохи повільніше, а концентрація $\beta$-стабілізаторів ізоморфного типу таких як Ванадій або Молібден згладжується найповільніше. Це приводить до того, що подібно вуглецевій сталі у титанових стопах метастабільного $\beta$-класу у нерівноважних умовах швидкого нагрівання має місце явище встановлення спочатку пара- (часткового) і тільки потім орто- (повного) рівноважного розподілу у високотемпературній $\beta$-фазі $\beta$-стабілізаторів евтектоїдного та ізоморфного типу відповідно.
Ключові слова: титанові стопи, метастабільна $\beta$-фаза, фазові перетворення, леґувальні елементи, дифузія, хімічна неоднорідність.
URL: http://mfint.imp.kiev.ua/ua/abstract/v42/i09/1217.html
PACS: 64.60.My, 64.70.Kd, 68.35.Dv, 68.35.Fx, 81.05.Bx, 81.40.Ef