Вплив далекого магнетного порядку на магнетну фазову діаграму в напівеліптичній моделі для атомно-розупорядкованих бінарних стопів заміщення
Є. Г. Лень1,2, Т. Д. Шатній1, В. В. Лізунов1, Т. С. Лень3, М. В. Ушаков1
1Інститут металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України, бульв. Академіка Вернадського, 36, 03142 Київ, Україна
2Київський академічний університет НАН та МОН України, бульв. Академіка Вернадського, 36, 03142 Київ, Україна
3Національний авіаційний університет, просп. Любомира Гузара, 1, 03058 Київ, Україна
Отримано: 11.06.2021. Завантажити: PDF
В рамках узагальненої однозонної моделі Хаббарда для бінарних стопів заміщення із сильними електронними кореляціями, що впорядковуються, встановлюється зв’язок між магнетною фазовою діаграмою (МФД) та особливостями електронної структури атомно-розупорядкованих стопів з врахуванням близького та далекого магнетних порядків. Проведено числові розрахунки за температури 0 К густини електронних станів, вільної енергії, магнетних моментів та параметрів кореляції у їхній орієнтації для атомно-розупорядкованих стопів у напівеліптичній моделі для початкової густини станів. Аналіз густини електронних станів показав, що напівеліптична модель цілком придатна для комплексного дослідження на якісному рівні взаємного впливу атомного і магнетного впорядкувань. Врахування далекого магнетного порядку загалом зберігає характер розподілу магнетних фаз на МФД, додаючи додаткові деталі в області антиферомагнетної фази. Показано, що антиферомагнетні стани з врахуванням впорядкування на далеких відстанях (з виділенням підґратниць) є енергетично більш вигідними за стани з антиферомагнетним упорядкуванням лише на близьких відстанях.
Ключові слова: атомно-розупорядковані стопи, сильні електрон-електронні кореляції, електронна структура, параметри близького і далекого магнетного впорядкувань, магнетна фазова діаграма.
URL: https://mfint.imp.kiev.ua/ua/abstract/v43/i08/1005.html
PACS: 71.10.Fd, 71.20.Be, 71.27.+a, 71.28.+d, 71.55.Jv, 75.10.Lp, 75.30.Kz